Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w klasie drugiej odbyły się warsztaty sensoryczne pod hasłem „Jak widzi świat osoba z autyzmem”, które pozwoliły lepiej zrozumieć, czym jest to zaburzenie. Zajęcia przeprowadzone z uczniami miały na celu uzmysłowić innym, jak funkcjonują osoby dotknięte autyzmem i przypomnieć, czym jest autyzm.
Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe. Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia. Nie jest chorobą. Jest stanem – odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. U niektórych osób prowadzi do niepełnosprawności o różnym stopniu, ponieważ może powodować poważne problemy w życiu i ograniczać samodzielne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami.
Głównym celem warsztatów było przybliżenie uczniom tego w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają wrażenia zmysłowe. Dzieci wzięły udział w interesujących doświadczeniach na specjalnie przygotowanych stanowiskach, m.in. było to:
- wąchanie intensywnych zapachów;
- dotykanie przedmiotów przez grube rękawiczki;
- kolorowanie, przepisywanie tekstu w specjalnych okularach;
- spacer sensoryczny;
- zapinanie guzików w rękawicach kuchennych;
- wkładanie rąk w miski z substancjami o różnej fakturze.
Doświadczenia te miały na celu ukazanie nadwrażliwości i podwrażliwości na bodźce sensoryczne jakie mają osoby z autyzmem. Wszyscy uczestniczący w warsztatach byli bardzo zaciekawieni i niejednokrotnie, po odejściu od stanowiska, byli zdziwieni jak trudno może być funkcjonować osobom ze spektrum autyzmu wśród tylu różnych bodźców docierających do nich ze środowiska.
Od kilku lat kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień szczególny w tym miesiącu to 2 kwietnia. Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.