W trakcie obchodów Dnia Dyni, uczniowie mieli szansę na poszerzenie swojej wiedzy na temat tego owocu.
W ramach zajęć obejrzeli film, który przybliżył im nie tylko pochodzenie dyni, ale także jej liczne walory odżywcze oraz kulinarne. Po edukacyjnej części, dzieci miały okazję wziąć udział w praktycznych warsztatach, podczas których samodzielnie przygotowały pyszne babeczki dyniowe. Oprócz kulinarnego wyzwania, uczniowie wykazali się również zdolnościami plastycznymi, tworząc kolorowe dynie z papieru. To wydarzenie nie tylko dostarczyło radości, ale także umożliwiło rozwijanie kreatywności oraz umiejętności manualnych.
Dzień Dyni w Świetlicy
- 24
GÓRA GROSZA
Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza do XXV edycji Góry Grosza. Zbiórka monet rozpocznie się od czwartego listopada, a puszka na monety będzie stać przy głównym wejściu do szkoły. Serdecznie zapraszamy!
Organizatorem akcji jest Towarzystwo Nasz Dom.
WOLONTARIUSZE POSPRZĄTALI GROBY PAMIĘCI
Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz uczniowie kl. VIII wzięli udział w corocznej akcji sprzątania grobów pamięci na cmentarzu parafialnym przed Uroczystością Wszystkich Świętych.
To kolejna lekcja o tym, jak ważna jest pamięć i troska oprzeszłe pokolenia. To uczczenie pamięci tych, którzy walczyli o naszą wolność oraz tych, którzy na przestrzeni lat odegrali ważną rolę w historii naszego regionu.
To właśnie od nas zależy, czy tradycja oraz historia będą przekazywane kolejnym pokoleniom.
Warsztaty czekoladowe klas I-III 🍫 🍫 🍫
- 21
We wtorek 22 października uczniowie młodszych klas udali się do manufaktury czekolady "Beskid Chocolate" w Węgierskiej Górce na warsztaty, podczas których wcielili się w w rolę mistrzów czekolady – tworząc i dekorując własne tabliczki. W ramach warsztatów czekoladowych czekały na młodych Chocolatierów takie oto zadania: 🍫Dekorowanie tabliczek jadalnymi dodatkami 🍫Degustacja różnych rodzajów czekolady 🍫Poczęstunek czekoladą na gorąco 🍫Projektowanie opakowania na swój słodki wyrób 🍫Zwiedzanie manufaktury czekolady Beskid Chocolate Jak powstaje czekolada od ziarna do tabliczki? Podczas wizyty w fabryce czekolady uczniowie poznali także proces produkcji czekolady rzemieślniczej z ziaren kakaowców. Dowiedzieli się: Gdzie rośnie kakao i jakie są jego odmiany, Zobaczyli jak wygląda proces produkcji, czekolady: 🔸sortowanie ziaren kakao, 🔸prażenie ziarna, 🔸śrutowanie i odwiewanie łuski, 🔸mielenie i konszowanie w kamiennych młynach, 🔸temperowanie i formowanie tabliczek czekolady. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplom Mistrza Czekolady oraz własnoręcznie wykonane tabliczki czekolady w ciekawych opakowaniach własnego pomysłu. To była naprawdę udana i niezwykle słodka wycieczka, łącząca rozrywkę z edukacją
Wycieczka klas V i VI
Celem naszej górskiej wyprawy była Magurka Wilkowicka. Zdobyliśmy kolejny beskidzki szczyt! Towarzyszyła nam piękna jesienna pogoda oraz doskonałe humory!
3
WYJĄTKOWY DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów podziękował Panu Dyrektorowi, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz administracji za ich codzienną pracę i poświęcenie. Po ciepłych słowach wdzięczności czekała na wszystkich niespodzianka – występ iluzjonisty, który dostarczył wiele radości i dobrej zabawy.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, dzięki któremu udało się zorganizować ten niezapomniany pokaz!
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I
16 października w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. W obecności Pani Izabeli Bąk Naczelnik Wydziału Oświaty oraz licznie zgromadzonych Rodziców, pierwszoklasiści z dumą złożyli swoje ślubowanie.
Podczas ceremonii dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – śpiewały, recytowały wiersze i odpowiadały na pytania, pokazując, czego już zdążyły się nauczyć. Następnie Pan Dyrektor symbolicznie pasował uczniów na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej, używając tradycyjnego ołówka.
Na zakończenie uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje oraz upominki. Ten dzień pełen radości i wzruszeń na długo pozostanie w pamięci zarówno uczniów, jak i ich bliskich!
8
WYCIECZKA KLASY 8 DO MIEJSCA PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU
W dniu 10 października klasa 8 wzięła udział w wycieczce do Auschwitz-Birkenau, miejsca o ogromnym znaczeniu historycznym. Nasza wizyta rozpoczęła się od zwiedzania obozu, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej.
Podczas spaceru po terenie obozu, przewodnik przybliżył nam szereg faktów i osobistych historii, które na zawsze zmieniły oblicze Europy. Zobaczyliśmy nie tylko budynki obozowe, ale również miejsca pamięci, które skłoniły nas do refleksji nad ludzkim cierpieniem i odwagą przetrwania.
Po zwiedzaniu wzięliśmy udział w warsztatach, które miały na celu rozwijanie naszej wiedzy na temat Holokaustu oraz promowanie wartości tolerancji i szacunku dla wszystkich ludzi. Dzięki interaktywnym zajęciom mogliśmy podzielić się swoimi przemyśleniami oraz emocjami, jakie towarzyszyły nam podczas wizyty w tym historycznym miejscu.
Wycieczka do Auschwitz-Birkenau była nie tylko lekcją historii, ale również ważnym krokiem w kierunku budowania świadomości społecznej wśród młodzieży. Uczestnictwo w niej na długo pozostanie w naszej pamięci, przypominając o konieczności pielęgnowania pamięci o ofiarach oraz dążenia do lepszego świata.
WYCIECZKA KLAS 7 i 8 DO WARSZAWY
- 26
W dniach 7-9 października uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy, dofinansowanej z programu "Podróże z klasą". Podczas tej niezwykłej podróży mieliśmy okazję zwiedzić kluczowe miejsca, które przybliżyły nam historię i kulturę stolicy Polski.
Nasza przygoda rozpoczęła się od spaceru po malowniczym Starym Mieście, gdzie mogliśmy podziwiać piękne kamienice oraz historyczne zabytki. Następnie odwiedziliśmy Plac Piłsudskiego, gdzie złożono hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Pomniku Smoleńskim. Te miejsca skłoniły nas do refleksji nad historią narodu. Na zakończenie dnia zwiedziliśmy imponujący Pałac Kultury i Nauki, który stał się jednym z symboli Warszawy.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Łazienkach, gdzie zachwyciły nas zarówno pałac, jak i otaczające go ogrody. Następnie zobaczyliśmy Belweder oraz budynek Sejmu. Kolejnymi punktami w naszym planie były Plac Trzech Krzyży oraz cmentarz na Powązkach, gdzie poznaliśmy historię wielu znanych Polaków. Dzień zakończyliśmy wizytą w Wilanowie oraz spacerem po ogrodach na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, które oferowały wspaniałe widoki na miasto.
Nasz trzeci dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego, gdzie mieliśmy okazję poznać kulisy jednego z największych obiektów sportowych w Polsce. Następnie odwiedziliśmy Zamek Królewski, gdzie zapoznaliśmy się z historią polskich monarchów oraz bogatym dziedzictwem kulturowym. Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, które dostarczyło nam wielu emocji i wiedzy na temat heroizmu mieszkańców stolicy.
Cała wycieczka była nie tylko doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy, ale także do integracji i wspólnego spędzenia czasu w gronie kolegów i koleżanek. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Wycieczka klasy V do Pszczyny
Jak wyglądały komnaty Księżnej Daisy? Czym zajmowała się świta dworska i kim był kredensarz? Na te i inne pytania uczniowie klasy piątej uzyskali odpowiedzi w trakcie zajęć edukacyjnych “Na dworze Hochbergów”, realizowanych na ekspozycji wnętrz pierwszego i drugiego piętra zamku w Pszczynie. Po zakończonych zajęciach uczniowie wzięli udział w warsztatach w trakcie, których wykonali pocztówki z Pszczyny. Następnie spacerowaliśmy po pszczyńskim parku i zjedliśmy pizzę.
7
OBCHODY OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu promowanie radości z głośnego czytania oraz rozbudzanie wśród naszych najmłodszych uczniów miłości do literatury.
Z tej okazji mieliśmy zaszczyt gościć Radną Rady Miejskiej Panią Joannę Brożek, która zgodziła się przeczytać uczniom klas 1-3 kilka pięknych wierszy autorstwa Juliana Tuwima. Dzieci z uwagą słuchały m.in. „Lokomotywy” oraz o „Dyziu marzycielu”, czy „Abecadło”.
Serdecznie dziękujemy Pani Joasi za poświęcony czas, piękną interpretację wierszy i wsparcie, za słodki poczęstunek dla naszej szkolnej społeczności!
Pani obecność była dla nas wielkim wyróżnieniem i inspiracją do dalszych działań na rzecz czytelnictwa.
Wszyscy uczniowi klas 1-3 zostali zaproszeni do udziału w quizie literackim związanym z usłyszanymi wierszami. Na odpowiedzi czekam do poniedziałku (7.10.2024r.).
Czekają nagrody!
Archiwum Aktualności