Wycieczka klas 1-3 do sali zabaw "Park Family Fun" w Oświęcimiu. Park Family Fun to idealne miejsce, w którym 7 lutego nasi uczniowie kreatywnie spędzili czas na zabawie i aktywności ruchowej, bawiąc się na czteropoziomowej konstrukcji, skacząc, wspinając się i pokonując wyzwania, jakie na nich czekały. Wiemy, że naturalną potrzebą każdego małego człowieka jest przebywanie wśród innych dzieci, chętnych do wspólnej zabawy i szaleństw, dlatego była to także okazja do budowania pozytywnych relacji, które zapewniły odpowiednią dawkę radości i niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie wrócili do domu. Nie możemy się już doczekać kolejnego wyjazdu!😊
Aktualności
Wycieczka klas 1-3
- 37
POCZTA WALENTYNKOWA
Dzień Bezpiecznego Internetu - konkurs
🏆KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW🏆
31 stycznia 2025 roku w Szkole Podstawowej w Porębie odbyło się rozwiązanie VI Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego „Młody Informatyk 2025”. Zadanie konkursowe dla uczniów klas 4-6 polegało na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat "Sztuczna inteligencja – korzyści i zagrożenia”. Miło nam poinformować, że w tej kategorii III miejsce🥉zajęła nasza uczennica Hanna Kokoszka z klasy V. Uczniowie klas VII-VIII mieli za zadanie napisać stronę internetową w języku HTML na ten sam temat. Piotr Wala z klasy VII zajął w tej kategorii 🥈II miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów👏
REKRUTACJA DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
Rozpoczyna się rekrutacja do pszczyńskich przedszkoli na rok szkolny 2025/2026
Drodzy Rodzice,
od 14 lutego od godziny 8.00 do 6 marca do godziny 20.00 pod adresem https://przedszkola-pszczyna.nabory.pl można zapisać dziecko do przedszkola na rok szkolny 2025/2026.
W elektronicznym systemie znajdą Państwo informację o zasadach oraz kryteriach rekrutacji, harmonogram naboru, ofertę placówek i oświadczenia do pobrania.
Rejestracja w systemie będzie możliwa do 6 marca do godziny 20.00. Po zarejestrowaniu się i wypełnieniu elektronicznego wniosku, należy go wydrukować, podpisać i najpóźniej do 7 marca (do godziny 15.00) złożyć w placówce pierwszego wyboru wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów rekrutacyjnych.
1 kwietnia o godzinie 13.00 zostanie opublikowana lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. W terminie do 4 kwietnia do godziny 15.00 należy złożyć potwierdzenie woli zapisania dziecka w przedszkolu/szkole z oddziałami przedszkolnymi, do którego dziecko zostało zakwalifikowane.
10 kwietnia o godzinie 13.00 zostanie ogłoszona lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkoli.
Samodzielne przedszkola:
- Przedszkole nr 1 w Pszczynie
- Przedszkole nr 2 im. Juliana Tuwima w Pszczynie
- Przedszkole nr 4 w Pszczynie
- Przedszkole nr 5 w Pszczynie
- Przedszkole nr 6 z Oddziałami Specjalnymi im. Misia Puchatka w Pszczynie
Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie
- Szkoła Podstawowa w Brzeźcach
- Szkoła Podstawowa w Porębie
- Szkoła Podstawowa w Wiśle Małej
Przedszkola w zespołach szkolno-przedszkolnych:
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czarkowie
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ćwiklicach
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jankowicach
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łące
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piasku
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pszczynie
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzionce
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiśle Wielkiej
Wspólne działanie na rzecz Hospicjum Św. Ojca Pio
W poniedziałek gościliśmy w naszej szkole uczniów z Zespół Szkół nr 3 im. J. Korczaka w Pszczynie.
W atmosferze radości, kreatywności i zaangażowania, szóstoklasiści razem ze swoimi nowymi koleżankami
i kolegami tworzyli laurki dla Seniorów z Domu Dziennej Opieki przy Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.W środę uczniowie obu szkół odwiedzili pensjonariuszy tej placówki. Zaprezentowali wspólny program artystyczny oraz wręczyli własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami od społeczności szkolnych.
Wzruszenie i uśmiech na twarzach Seniorów – bezcenne.
19
ZEBRANIE RODZICÓW
Serdecznie zapraszamy rodziców na zebranie z wychowawcami oraz nauczycielami dnia 28.01.2025r o godzinie 17.00 w szkole. Celem spotkania będzie omówienie i podsumowanie pierwszego półrocza roku szkolnego 2024/2025.
KLAUDIA I NATALIA LAUREATKAMI VIII POWATOWEGO KONKURSU: ŚWIĘTA JADWIGA ŚLĄSKA
W listopadzie Szkoła Podstawowa w Studzienicach ogłosiła VIII edycję Powiatowego Konkursu Plastycznego ŚWIĘCI - UŚMIECHNIĘCI pod hasłem: Święta Jadwiga Śląska. Na konkurs napłynęły 94 prace z 9 szkół całego powiatu. Jesteśmy dumni, że dwie uczennice naszej szkoły NATALIA KŁODA i KLAUDIA KŁODA znalazły się w gronie laureatów tego konkursu. SERDECZNIE GRATULUJEMY! GRATULUJEMY ogromnego talentu wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy reprezentowali naszą szkołę w tym konkursie. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac.
6
Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka
Twórczo i z gestem - kreatywne zajęcia z okazji Dnia Babci i Dziadka
Zbliżające się Święto Babci i Dziadka było dla uczniów klasy 3 wspaniałą okazją do twórczych działań i nauki przez zabawę. W ramach zajęć kreatywnych „Malujemy i migamy” dzieci wykonały bukiety dla swoich ukochanych dziadków, w które włożyły całe swoje serce.
Ale to nie wszystko! Podczas lekcji trzecioklasiści mieli także okazję poznać znaki języka migowego związane z rodziną, co pozwoliło im zrozumieć, jak ważna jest komunikacja i budowanie mostów między ludźmi. Kulminacją zajęć okazały się „igrzyska rodzinne” – pełne śmiechu, zabawy i zdrowej rywalizacji. Uczniowie nie tylko rozwijali swoje umiejętności artystyczne, ale także poznawali sposoby komunikacji, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu i integracji z osobami niesłyszącymi.Była to niezwykła lekcja empatii i otwartości na potrzeby innych.
12
OBCHODY 80. ROCZNICY MARSZU ŚMIERCI
Dnia 17 stycznia nasza szkoła włączyła się w obchody 80. rocznicy „Marszu Śmierci”. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, Rady Sołeckiej, proboszcz naszej parafii, przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, uczniowie klas VII i VIII wraz z nauczycielami i Dyrektorem szkoły, a także uczniowie należący do 4. Harcerskiej Drużyny Wodnej. Podczas uroczystości, które miały miejsce na cmentarzu parafialnym przypomniano tragiczne wydarzenia z ewakuacji więźniów niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Obchody 80. rocznicy Marszu Śmierci uczą nas szacunku do historii i ludzi, którzy doświadczyli niewyobrażalnego cierpienia. Przywołując pamięć o ofiarach, kształtują w nas postawy empatii, odpowiedzialności i solidarności. Niech będą przestrogą przed skutkami nietolerancji, nienawiści i braku poszanowania dla ludzkiej godności. Przypominają, jak ważne jest pielęgnowanie wartości takich jak wolność, równość i pokój - o czym przypomniał starosta pszczyński, Grzegorz Wanot.
Nigdy nie powinniśmy zapomnieć o odwadze i człowieczeństwie tych, którzy w obliczu ogromnego ryzyka ratowali życie innych, a wśród nich o naszych Brzeźczanach, którzy swoją postawą zaświadczyli o tym, że nawet w najciemniejszych czasach można pozostać wiernym wartościom. Ich heroiczna postawa jest przykładem, jak ważne jest stawanie w obronie drugiego człowieka, niezależnie od okoliczności.
1
SPOTKANIE Z DR GRZEGORZEM SZTOLEREM - PODZIĘKOWANIE
Dnia 17 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie z wyjątkowym gościem, absolwentem naszej szkoły - dr. Grzegorzem Sztolerem, historykiem i badaczem, który w poruszający sposób opowiedział młodzieży o losach Olgi Lengyel – więźniarki Auschwitz. Poznaliśmy jej dramatyczne doświadczenia z czasów II wojny światowej oraz niezłomność w obliczu niewyobrażalnego cierpienia.
Podczas prelekcji szczególną uwagę zwrócono na lokalny wymiar historii. Dr Sztoler podkreślił rolę mieszkańców Brzeźc, którzy w czasach okupacji wykazali się niezwykłą odwagą i empatią wobec ofiar wojny. Ryzykując życie swoje oraz swoich rodzin, pomagali więźniom, dostarczając żywność, odzież, dając schronienie. Te heroiczne czyny, często dokonywane w ciszy i bez rozgłosu, świadczą o sile ducha i głębokim poczuciu człowieczeństwa mieszkańców naszej społeczności.
Wykład dr. Sztolera nie tylko przypomniał młodzieży o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej, ale również skłonił do refleksji nad znaczeniem empatii, tolerancji, odwagi i solidarności w obliczu trudnych sytuacji. Była to niezwykła lekcja historii i życia, która z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długo.
Dziękujemy dr. Grzegorzowi Sztolerowi za tę niezwykle wartościową prelekcję, która przypomina, jak ważne jest, by pamięć o przeszłości kształtowała naszą przyszłość.
Dziękujemy także za podarowaną literaturę, która wzbogaci naszą, szkolną bibliotekę - a szczególnie za książkę "Dom trzech pokoleń" - autorstwa naszego prelegenta.
6
SENSORYCZNY PONIEDZIAŁEK
Od listopada w naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia sensoryczne z pedagogiem specjalnym. Zajęcia te mają na celu rozwijanie procesów poznawczych naszych uczniów. Dodatkowo dzieci uczą się również pracy w grupach oraz dbania o porządek.
6
Laboratorium w klasie 1
Uczniowie z klasy 1 podczas lekcji wcielili się w rolę badaczy lodu. Sprawdzali i oceniali jego właściwości za pomocą zmysłu dotyku. Ponadto zrobili eksperyment polegający na wyciągnięciu kostki lodu ze szklanki bez użycia rąk! W jaki sposób? Włożyli kostkę lodu do szklanki, położyli nitkę na kostce i posypali solą. Po kilkunastu sekundach podnieśli nitkę do góry. W ten sposób lód ponownie zamarzł i „uwięził nitkę”.
5
Światowy Dzień Logiki w naszej szkole 📚🧠
- 8
14 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Logiki, było to wyjątkowe wydarzenie! 🎉 Tego dnia mieliśmy okazję wspólnie rozwijać umiejętności logicznego myślenia i świetnie się przy tym bawić.
Podczas przerw uczniowie z różnych klas mieli możliwość rozwiązywania specjalnie przygotowanych zadań logicznych, dostosowanych do ich grup wiekowych.✔ Wybierali zadania, zaznaczali poprawne odpowiedzi i podpisywali swoje kartki, które następnie wrzucali do kolorowych pudełek.
✔ Każdy mógł spróbować swoich sił i miał szansę pokazać, co potrafi!
Zaangażowanie uczniów przerosło nasze oczekiwania! Kolorowe pudełka wypełniły się kartkami, a na korytarzach słychać było rozmowy o strategiach i rozwiązaniach.Już wkrótce poznamy Mistrzów Logicznego Myślenia
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność i świetną atmosferę! Niech logika towarzyszy Wam na co dzień! 🔢✨
KONKURS - ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH
Zapraszamy do udziału w konkursie :)
ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z DR GRZEGORZEM SZTOLEREM
Pamięć o historii bywa trudna i bolesna, ale niezwykle ważna.
W tym roku przypada 80. rocznica Marszu Śmierci, który prowadził około 56 tysięcy więźniów obozu Auschwitz-Birkenau trasą z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego.
W naszej szkole chcemy upamiętnić to tragiczne wydarzenie.
Zachęcamy do wzięcia udziału: 17.01.2025 r. godz. 10:40 w spotkaniu z dr Grzegorzem Sztolerem - brzeźczaninem z pochodzenia, historykiem, archiwistą, znawcą historii Górnego Śląska - a przede wszystkim bliskiej mu Ziemi Pszczyńskiej, który opowie o OLDZE LENGYEL ORAZ O ROLI I ODWADZE MIESZKAŃCÓW BRZEŹC. O godz. 12:30 weźmiemy udział w obchodach na cmentarzu parafialnym.
📣📣VI edycja Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej SING!SING!SING! 🎵🎵
To doskonała okazja dla młodych talentów, aby zaprezentować swoje umiejętności wokalne w języku angielskim.🧑🎤👩🎤 Konkurs skierowany dla uczniów klas V-VIII. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt z p. Ewą Henisz-Gruszką. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 19 marca 2025 roku.
Serdecznie zachęcamy do szybkiego zgłaszania się i życzymy powodzenia wszystkim przyszłym uczestnikom!
🖍🖍SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO-JĘZYKOWY "LOOK" 🎨🎨
Celem konkursu jest zachęcenie uczniów klas I-VIII do kreatywnego myślenia oraz rozwijania umiejętności językowych i plastycznych. Uczestnicy mają za zadanie zobrazować znaczenie wybranego słowa w języku angielskim, wykorzystując przy tym różnorodne techniki plastyczne.
🔹Konkurs dla uczniów klas I-VIII.
🔹Uczestnicy mają pełną dowolność w wyborze słowa w języku angielskim, które następnie zobrazują.
🔹Można używać różnych technik, takich jak malarstwo, rysunek, kolaż, grafika komputerowa itp.
🔹Prace powinny być wykonane na papierze o formacie A4.
🔹Prace będą oceniane według następujących kryteriów:
▪️Kreatywność: Oryginalność pomysłu i zastosowanie technik plastycznych.
▪️Estetyka: Ogólny wygląd pracy i precyzja wykonania.
▪️Zrozumienie słowa: Jasność i trafność zobrazowania znaczenia wybranego słowa.
❗️Zgłoszenia: Prace należy oddać do 31 stycznia 2025 roku p. Ewie Henisz-Gruszce.
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie i życzymy powodzenia w twórczych poszukiwaniach!
Świąteczny Bieg Samarytański
Świąteczny Bieg Samarytański w Zespole Szkół Specjalnych Nr 3 w Pszczynie w dniu 19 grudnia był doskonałą okazją do spotkania integracyjnego naszych szóstoklasistów z uczniami tamtejszej szkoły.
Wspólne zabawy wprowadziły nas w dobry nastrój oraz pozwoliły poznać się wzajemnie.
Następnie z dużym zaangażowaniem wspieraliśmy nasze koleżanki i kolegów z pszczyńskiej szkoły w czasie biegu samarytańskiego – w przechodzeniu do kolejnych stanowisk i zaliczaniu świątecznych zadań.
Po zakończeniu zabawy wszyscy spotkaliśmy się przy stole na słodkim poczęstunku.
Było nam bardzo miło gościć w Waszej Szkole! Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i wspólnie spędzony czas! 😊
3
Archiwum Aktualności